The words of the wise are heard softly, more than the shout of a ruler of fools.

Kohelet 9:17

ביוגרפיה של סטנלי קובריק

סטנלי קובריק (באנגלית: Stanley Kubrick;‏ 26 ביולי 1928 - 7 במרץ 1999) במאי קולנוע יהודי שידוע בחקר נפש האדם בסרטיו (המבוססים ברובם על ספרים).


נחשב לבמאי אמיץ ומתוחכם, שהעז להציץ ולגעת בפינות האפלות שבנפש האדם ביד אמן. רוב סרטיו שמהווים למעשה כתב ביקורת על הטבע האנושי ועל המשטר הפוליטי, עוררו סערת רוחות ופולמוסים כאשר יצאו לאקרנים.

סטנלי קובריק היה פוסט מודרניסט. הסרטים שלו מאופיינים בציניות של הפוסט מודרניזם, השימוש הנבון בעריכה המוזיקלית וכמו כן המאפיין הבולט ביותר של קובריק, הוויזואליות של הסרט.

סטנלי קובריק נולד למשפחה יהודית ב־26 ביולי בברונקס שבניו יורק, ארצות הברית ונחשב לילד אינטליגנטי במיוחד, שאהב לקרוא ספרות יפה ולשמוע מוזיקה קלאסית ובו-זמנית מרד בבית הספר וקיבל ציונים נמוכים. כשהיה צעיר מאוד לימד אותו אביו, ג'ק קובריק, את משחק השחמט, וסטנלי נודע כשחמטאי מעולה במיוחד. לפי עדויות השחקנים שעבדו איתו מתברר שמעטים מאוד הצליחו לגבור עליו במשחק שחמט.

קובריק קיבל מהוריו מצלמת סטילס כמתנת יום הולדת, וכך התאהב באמנות הצילום. הוא הפך לצלם של מגזין "LOOK", אולם נמשך לקולנוע והחל לעבוד על שורה של סרטים דוקומנטריים שאותם ביים, הפיק, צילם, ערך והיה כצוות של איש אחד. בין הסרטים: "יום הקרב" ו"הנזיר המעופף". אף על פי שהפסיק לעסוק בצילום סטילס, ההשפעות של הצילום האומנותי נראות בסרטיו, בקומפוזיציה המרשימה של השוטים שלו, הסימטריות שלהם ומשחקי הצבעים המעניינים. קובריק התייחס לסרטיו כאל אלפי תמונות סטילס המוקרנות במהירות אחת אחרי השנייה ולכן סרטיו מדויקים וחדים ומשמעויות רבות עוברות בצבעים ובקומפוזיציה.

סרטו הראשון באורך מלא של קובריק הוא "פחד ותשוקה", סרט שבסופו תפנית משמעותית,המספר על ארבעה חיילים הנאלצים להילחם באויב בלב יער שומם. זהו הסרט היחיד של קובריק המבוסס על סיפור מקורי. הכסף להפצתו נאסף מקרובי משפחתו של קובריק. תגובות המבקרים היו מעורבות, ואולם ידוע כי קובריק שנא את סרטו זה ואף השווה אותו ל"ציור של ילד קטן התלוי על המקרר". המיתוס מספר כי קובריק אף קנה את כל העותקים של הסרט שהצליח להשיג, כדי שאיש לא יצפה בהם. בזמן הצילומים, התגרש קובריק מאשתו הראשונה.

שלושה סרטים באורך מלא שביים לאחר מכן הביאו את קובריק לתשומת לבם של מבקרים ומפיקים בהוליווד: הפילם נואר/מותחן "נשיקת הרוצח", סרט הפשע "ההרג" ואפוס המלחמה "שבילי התהילה" עם קירק דאגלס.

את הפרויקט הבא שלו, האפוס ההיסטורי "ספרטקוס", קיבל כהצעה ממפיק הסרט קירק דאגלס (שעבד איתו ב"שבילי התהילה") לאחר שפיטר את הבימאי הפוטנציאלי הקודם אנתוני מאן. זהו הפרויקט ההוליוודי היחיד של קובריק.

לאחר שעוד מערכת נישואים שלו כשלה, החליט קובריק להגר לבריטניה שבניגוד לארצות הברית, התקיימה בה תעשייה עצמאית ענפה (מכיוון שעלות ההפקה בה הייתה נמוכה יותר).

סרטו הבריטי הראשון היה לוליטה, על פי רב המכר של ולדימיר נבוקוב (שאף כתב את התסריט). הסרט שונה בצורה ניכרת מן הספר כדי שלא יצונזר או יעליב רבים. דוגמה לכך היא העובדה שגילה של לוליטה הועלה מ-12 ל-14, ובנוסף לכך, ליהק קובריק לתפקיד את סו ליון (ילידת 1946) שהייתה בת 16 ונראתה מבוגרת מגילה.

סרטו הבא היה הקומדיה הסאטירית "ד"ר סטריינג'לאב", שביקרה את תופעת הנשק הגרעיני ואת רעיון המלחמה. סרט ידוע נוסף שביים הוא "תפוז מכני", אשר מבוסס על ספרו של אנתוני ברג'ס, וכמו כן על מקרה אמיתי. הסרט עורר פולמוס רב. בעקבות הסרט חוגים קיצוניים בבריטניה איימו על קובריק ומשפחתו, וקובריק, בצעד חריג, הורה על הורדתו מהאקרנים במדינה. הסרט שוחרר מחדש בבריטניה רק ב-1999, לאחר מותו.

לאורך השנים יצר קובריק סרטים רבים בבריטניה וצבר מעריצים רבים. סרטו "הניצוץ" משנת 1980, המבוסס על ספר של סטיבן קינג, הוא אחד מסרטי האימה המפורסמים ביותר אי פעם. סרטו 2001: אודיסיאה בחלל (על פי ארתור סי קלארק) נחשב לאחד מסרטי המד"ב הטובים ביותר,והשיג לו את האוסקר היחידי שקיבל אי פעם (בקטגוריית "אפקטים מיוחדים"). סרטו "פול מטאל ג'אקט" הוא אחד הסרטים המקוריים שנעשו על מלחמת וייטנאם.

בשנת 1999 יצא לאקרנים סרטו האחרון "עיניים עצומות לרווחה", המבוסס על "סיפור חלום" של הסופר והמחזאי היהודי-אוסטרי ארתור שניצלר. הסרט דן במערכות יחסים בין בני זוג, ובנושאים כגון אמון, בגידה ודמיון. מככבים בו טום קרוז ואשתו דאז, ניקול קידמן. בזמן שהסרט היה בשלבים אחרונים בעריכתו, נפטר סטנלי קובריק והוא בן 70. בסרט תיעודי שנעשה על חייו, "סטנלי קובריק - חיים בתמונות", מופיעים שחקנים שעבדו עמו, קרובי משפחה וידידים (ביניהם הבמאי סטיבן ספילברג). את הסרט מקריין טום קרוז, כוכב סרטו האחרון.

קובריק כתב את התסריט לסרט "AI אינטליגנציה מלאכותית", על פי סיפור של סופר המדע הבדיוני הבריטי בריאן אולדיס, אך ביקש מסטיבן ספילברג לביימו. ספילברג הסכים אך קובריק לא זכה לראות את הסרט כיוון שנפטר לפני שהחלו הצילומים.


מסרטיו--

  • שבילי התהילה (1957)
  • ספרטקוס (1960)
  • לוליטה (1962)
  • ד"ר סטריינג'לאב (1964)
  • 2001: אודיסיאה בחלל (1968)
  • תפוז מכני (1971)
  • בארי לינדון (1975)
  • הניצוץ (1980)
  • פול מטאל ג'אקט (1987)
  • עיניים עצומות לרווחה (1999)

The article is about these people:   Stanley Kubrick

This information is published under GNU Free Document License (GFDL).
You should be logged in, in order to edit this article.

Discussion

Please log in / register, to leave a comment

Welcome to JewAge!
Learn about the origins of your family