ביוגרפיה של יוליאן טובים

יוליאן טובים (בפולנית: Julian Tuwim; נכתב לעתים יוליַן)‏ (13 בספטמבר 1894, לודז' – 27 בדצמבר 1953, זאקופנה) היה סופר ומשורר פולני ממוצא יהודי.

יוליאן טובים נחשב לאחד מגדולי הסופרים הפולנים במאה ה-20. תרומתו לספרות הפולנית היא בעיקר בתחום ספרות ילדים, אך הוא כתב סיפורים ברמה ספרותית גבוהה גם למבוגרים.

טובים מעולם לא התכחש ליהדותו, אך ראה עצמו קודם כל כפולני, ורק אחר כך כיהודי. מפורסמת אימרתו: "מאחד אותי עם היהדות לא הדם שבגוף, אלא הדם שיוצא מתוך הגוף" (כרמז להזדהות עם היהודים שנהרגו בשואה).

את הקריירה הספרותית שלו החל טובים בשנת 1913. הוא הקים קבוצת משוררים שכתבו בגרמנית בעלי נטייה מודרנית בשם "סקמנדר". אהב לתאר את האנשים ברחוב ואת שפתם באופן שבו נשמעה, וזכה לביקורת על וולגריזם בספרותו. תחילת הייתה דרכו מלאה באופטימיות, אך כבר בשנות ה-20 אפף את יצירותיו פן פסימי. בשנות ה-30 יצא בביקורת נגד הממשלה (הנשף באופרה), וכן כתב יצירות שמהן נשמעה ביקורת נגד המשטר הנאצי. בתקופת השואה היגר לרומניה, משם לצרפת, לברזיל ולבסוף לארצות הברית. לאחר המלחמה חזר לפולין. בפולין הקומוניסטית נרדף בגלל השקפותיו, כמו כן לעתים קרובות הזכירו לו את יהדותו.


שיר לדוגמה מאת יוליאן טובים-

מה זוֹ מוֹלֶדֶת? "אֲנִי סָבַרְתִי שֶׁמוֹלֶדֶת - הָעוֹלָם אוּלָם רִימִיתִיני מַר - מוֹלֶדֶת זוֹ הֶחָצֵר הָעֲצוּבָה שֶׁלֹא בִּיקַרְתִיהָ מִכְּבָר!"


המאמר מזכיר את האנשים הבאים:   יוליאן טובים

המידע הזה מתפרסם לפי רישיון לשימוש חופשי במסמכים של גנו (GFDL)
אתה צריך להכנס למערכת על מנת לערוך את המאמר

תגובות

Please log in / register, to leave a comment

ברוכים הבאים ל JewAge!
חפש מידע אודות מקורות משפחתך